wz


DEN IMPERIÁLNÍHO PILOTAExecutor, vlajková loď říšské flotily

čas: 22.00 – 06.00 hodin palubního času


Pro první směnu pilotů nastává noc, zatímco druhá se chystá na čas odpočinku a třetí nastupuje k plnění bojových úkolů.

Den na palubě vesmírné lodi je symbolicky rozdělen do dvaceti čtyř hodin. Osm hodin povinností, osm hodin aktivní relaxace a povinných testů, osm hodin spánku.

Vše je přísně organizováno.

Soukromí neexistuje.

Přátelství neexistuje.

Životnost mnoha pilotů v boji je sotva pár minut. Na druhou stranu je nemálo těch, kteří přežili dvacet, třicet bojových misí. Přísun nováčků je proto nepřetržitý. Ale klonovaní muži, speciálně vyvinutí tak, aby měli výjimečné reakce v leteckých soubojích, stejně žádné osobní vztahy nenavazují.

Jeden vedle druhého uléhají piloti z první směny do spánkových kójí. Na rozdíl od stormtrooperů, mají to štěstí, že jsou považováni za elitu armády. Kajuty leteckých sil mají čtyři, nejvýše osm lůžek.

V porovnání s obrovitými noclehárnami stormtrooperů jde o skutečný luxus.

Až se spáči probudí, ulehnou na jejich místa muži z následující směny. Říká se, že lůžka na vesmírném křižníku nikdy nevychladnou. Válečná loď, jakkoli gigantická, vždy bude omezeným prostorem. Dokonce ani vyšší důstojníci nemají vlastní kajuty. Těmi disponuje jen nejvyšší velení.


*     *     *


První směna pomalu usíná.

Řídicí computer ztlumí osvětlení. Kajuty se ponoří do namodralého šera. Neuroemitory instalované do konstrukcí lůžek začnou vysílat spánkový signál.

Oči pilotů se zavírají.

Netrvá dlouho a všichni tvrdě spí.

Spánkový program jim navodí ty nejkrásnější sny – o boji a o vítězství, o nekonečné slávě a moci Galaktické říše, za kterou dříve či později položí své životy.Executor, vlajková loď říšské flotily

čas: 06.00 – 09.00 hodin palubního času


Budíček.

Ranní hygiena.

Snídaně.

Jídlo není ani chutné ani nechutné, ani mastné ani slané. Je zdravé a výživné. Jeho skladba je taková, aby plně odpovídala fyzickým potřebám pilotů.

Snídaně nesmí trvat déle než půl hodiny. Jakmile skončí, piloti se ve vyrovnaných útvarech přemístí do školicí místnosti.


*     *     *


Velící důstojník čte denní rozkaz. Následuje seznámení s dnešní bojovou operací.

Předcházející směna zahájila útok na těžce obrněnou povstaleckou stanici. Z patnácti vyslaných eskadron se v plném počtu vrátily jen čtyři. Obrovské ztráty utrpěly zejména bombardovací letky.

TIE Bomber je robusní, pomalý stroj. Dokáže sice unést velký náklad bomb a iontových torpéd, ale jeho nepřekonatelná nosnost je vyvážena špatnou manévrovatelností a slabými deflektory. Některé starší typy dokonce nemají ani laserové kanóny. Byly by jen zbytečnou zátěží, o kterou by musel být zmenšen náklad bomb. Proti obratným povstaleckým A-wingům či silným X-wingům jsou takové stroje prakticky bezbranné.

Povstalecká základna není snadný cíl. Ocelová platforma zavěšená ve vesmírném prostoru disponuje mohutnou palebnou silou turbolaserových dělových věží. Odolnost jejích ochranných štítů je srovnatelná s pevností deflektorů Executoru, největšího z hvězdných křižníků Impéria.

Piloty napadne, proč platformu prostě neodstřelí právě sám Executor, ale vzápětí se jim dostává vysvětlení.

Lord Darth Vader, pán vlajkové lodi, chce posádku stanice živou. O důvodech piloti nepřemýšlí. Jim toto vysvětlení stačí. Nikdy by se neodvážili pochybovat o požadavku Lorda ze Sithu, natož vznést hlasitou námitku.

Velící důstojník končí instruktáž, piloti odcházejí.

Nepadne mezi nimi jediné slovo. Plán bojové operace je jasný, není o čem mluvit.

Převléknou se do přetlakových kombinéz a černých přileb s dýchacími maskami. Kokpity imperiálních strojů nejsou na rozdíl od těch povstaleckých vybaveny podporou života. O tu se postará speciální oblek navržený tak, aby poskytl pilotům maximální možnou ochranu.


*     *     *


Podle rozdělení do jednotlivých letek, přemisťují se piloti ke strojům.

TIE Fightery, TIE Bombery i zbrusu nové TIE Interceptory s motory předoucími v pohotovostním režimu, čekají na letecké palubě připravené na startovacích závěsech.

Toto je jeden z mála okamžiků, kdy si piloti dovolí jistou dávku emocí. Ti, kteří zamíří k Interceptorům pocítí opravdovou hrdost.

Oni jsou skutečná elita říšského letectva.

Naproti tomu piloti TIE Fighterů se pod svými maskami jen pohrdlivě ušklíbnou. Jejich stroje nejsou vybaveny ochrannými štíty. Létat na nich je opravdové hrdinství. Často stačí jediný zásah a stroj se promění ve žhavou kouli. Jsou pyšní, že opakovaně dokázali přežít bojové mise právě v tomto typu stíhačky.

Posádky TIE Bomberů po ocelových žebřících šplhají do kabin svých strojů. V boji budou spoléhat především na ochranu svižných jednomístných TIE Fighterů a Interceptorů.

Piloti v kokpitech v předpisovém sledu provádějí nezbytné úkony předletové přípravy. Kontrolují lodní systémy, ověřují výsledky povinných testů.

Od řídicího centra dostávají povolení ke startu.Vesmírný prostor

09.00 – 12.00 hodin palubního času


Start.

Prožitek toho okamžiku se nedá popsat slovy.

Startovací závěs se obrovitou rychlostí rozjede šachtou katapultu a doslova vystřelí stíhačku do vesmíru.

Okamžitý přechod z prostředí s umělou gravitací do stavu naprosté beztíže je pro organismus pilotů neskutečnou zátěží. Jen výcvik na speciálních trenažérech, kterým prošli, a výjimečná odolnost jejich geneticky modifikovaného organismu jim umožní vše zvládnout.

Z reproduktorů zabudovaných v přilbách zazní instrukce k útoku. Stíhačky se seskupí do sevřených formací a zamíří k povstalecké základně.


*     *     *


Útok.

Jakmile citlivé senzory stanice zachytí blížící se imperiální svazy, aktivují se její obranné mechanismy. Turbolaserové kanóny okamžitě zahájí palbu.

Platformu ještě stále chrání bublina energetického štítu, ačkoli některé z jeho generátorů již byly zničeny při předchozím útoku.

Ze základy bleskově startují A-wingy následované ještě nebezpečnějšími X-wingy. Také rebelové nasadili čerstvé síly.

První vlna imperiálních bombardérů vypustí svůj náklad. Vzápětí se několik strojů promění v ohnivé koule, když vlétnou do minového pole.

Miny – noční můra každého pilota i velitele vesmírné lodi. Jsou opatřeny maskovacími štíty. Pro detekční senzory jsou prakticky neviditelné. Jednomístný stroj, který se s minou střetne, nemá žádnou šanci.

Stíhačky i zbývající TIE Bombery se stáhnou zpět za obrannou linii minového pole. Jenomže odtud, z tak velké vzdálenosti, torpéda ke stanici prostě nedoletí.

A povstalci to moc dobře vědí.

Vzápětí přichází útok jejich stíhačů. Jako první jsou na místě A-wingy, rychlé, skvěle vyzbrojené a jen těžko polapitelné. V závěsu za nimi přilétají těžce ozbrojené X-wingy.

„Chraňte bombardéry!“ burácí v přilbách imperiálních pilotů jednoznačný příkaz.

Interceptory a TIE Fightery vyrazí vstříc nepříteli.

Zelené blesky křižují prostor. Červené A-wingy obratně kličkují mezi dávkami z laserových kanónů TIE Fighterů. Na rozdíl od nich je každý A-wing chráněn silovým štítem. Sice poněkud chatrným, ale přece jen štítem. Je bezkonkurenčně nejrychlejším strojem nasazeným do bojových misí. Pověstné sebevědomí jeho pilotů i taktika udeř a zmiz dohání každého imperiála k nepříčetné zuřivosti.

Přesto se první úspěch rychle dostaví. Dva A-wingy naráz explodují.

„Výborně, pokračujte v útoku!“

Úspěšný imperiální pilot se pod maskou usmívá. Ale jeho radost trvá jen pár vteřin. Vzápětí jeho stroj končí v nekonečných kotrmelcích, když do něj spolehlivě udeří dávka ze čtyř turbolaserových kanónů povstaleckého X-wingu.

Nešťastný TIE Fighter nekontrolovaně rotuje kolem vlastní osy. Z poškozených energočlánků šlehají namodralé blesky a odlétávají trosky.

„Alfo 2, vystřel se!“

Speciální oblek dokáže ochránit pilota i ve smrtícím prostředí vesmírného prostoru. Trosečníka by bleskově vyzvedl záchranný modul. Pilot natáhne ruku k ovladači katapultu, ale než stačí zařízení aktivovat, stroj vybuchne.

A stejně se vede i několika dalším.

X-wingy se jako hladová smečka vrhnou na bezbranné TIE Bombery, zatímco se rozptýlené A-wingy zaměří na Interceptory.

Další zásahy, další stroje se mění v ohnivé koule. A stejně rychle, jako hasne jejich záře, hasnou i životy pilotů zasažených stíhačů.

Rebel nebo imperiál, smrt si nevybírá.

Řídicí centrála na palubě Executoru propočítává koordináty útoku. Zvažuje všechny možnosti.

Lord Vader zuří.

Slovo neúspěch pro něj neexistuje. Je jen jediná možnost – vítězství.

Operátoři chvatně procházejí veškerá data. Letová dráha, po které ze stanice přilétly povstalecké stíhačky nemůže být zaminovaná. Právě tudy vede cesta k cíli.

Centrála okamžitě zasílá souřadnice veliteli letky.

„Zformujte bombardéry, pročistěte jim cestu!“ zní jasně formulovaný příkaz.

Zatímco se Interceptory v divokých vývrtkách utkávají s X-wingy, vyráží zbývající TIE Bombery chráněné TIE Fightery směrem k základně.

Její protiletecká obrana dělá, co může. Imperiální stroje se však obratně prosmýknou mezi energetickými výboji.

Další dva bombardéry vybuchují. Zbývající část letky si jejich osudu nevšímá. Pokračuje k cíli. Piloti mají na mysli jedno jediné – musí úspěšně splnit svou misi.

TIE Bombery vypustí torpéda. Prudkým obloukem se obrací zpět, aby unikly palbě protileteckých kanónů i žhnoucí hradbě, která se zvedne za jejich záděmi a rychle se šíří do vesmírného prostoru.

Vroucí směs horkých plynů a roztaveného kovu nemilosrdně smete několik opozdilých TIE Fighterů, které do poslední chvíle kryjí ústup pomalých bombardérů. Výbuch zničí i několik neopatrných povstaleckých stíhačů.

Ale to není to nejdůležitější. Podstatné je, že hlavní štítový generátor povstalecké základny byl zničen.

Cesta ke stanici je volná.

Vzápětí z Executoru startují výsadkové moduly s jednotkami stormtrooperů na palubách. Doprovázejí je další eskadry stíhačů. Čerstvé síly připravené zpečetit osud unavených povstalců.

„Letko Alfa, vraťte se na palubu!“

Prořídlé řady úspěšné formace uposlechnou rozkaz, ačkoli by se mnohem raději podílely na finálním dobytí základny. Vracejí zpět na palubu Executoru.


*     *     *


Piloti sníží tah motorů.

Pomalu jedna za druhou mizí stíhačky v útrobách gigantické mateřské lodi. Jakmile spočinou ukotvené na startovacích závěsech a posádky vystoupí z jejich kokpitů, obklopí stroje čety mechaniků a servisních droidů. Stíhačky poškozené bojem musí být zkontrolovány a opraveny, aby mohly být nejpozději zítra znovu předány do služby.

Piloti odcházejí z hangáru. Cestou prostornými koridory míjejí ty, kteří se na boj teprve chystají.

Nevymění si ani letmé pozdravy, ani pohledy. Jedni jdou k připraveným strojům, druzí se ubírají do výstrojových a očistných boxů.

Ještě před obědem je čeká nezbytná lékařská prohlídka a brífink se stručným zhodnocením bojové operace.

Velitel formace, která pronikla obranou povstalecké základny a zničila generátor štítu, je navržen na vyznamenání.Executor, vlajková loď říšské flotily

čas: 12.00 – 18.00 hodin palubního času


Oběd.

Podobná umělá strava jako ráno.

Stejně bez chuti, stejně výživná.

Jen větší porce.

Piloti jedí mlčky. O akci, kterou prošli, se spolu nebaví. Nemluví o těch, jejichž místa jsou u dlouhých stolů prázdná. Mnoho čísel – neboť piloti nemají jména, jen čísla – chybí.

Po obědě se odeberou k odpolednímu odpočinku. Pak následuje speciální program složený z tréninku reflexů a dovedností potřebných k boji. Zanedbáno není ani fyzické cvičení.

Každý z pilotů je podroben nezbytným zdravotním a znalostním testům. Pokud by nesplnil předepsané skóre, bude okamžitě vyřazen ze služby a vrácen zpět na výcvikovou základnu.

Ti nejlepší procházejí instruktáží na nové typy stíhaček. V jednom z četných hangárů vlajkové lodi obdivují netrpělivě očekávané TIE Defendery, které jsou v  mnoha ohledech značně dokonalejší, než kterýkoli ze současných stíhacích strojů. A prý si bez problémů poradí i s protivnými A-wingy.


*     *     *


Den pilotů z první směny se pomalu chýlí k večeru.

Čas na mateřské lodi plyne svým jednotvárným tempem. Executor je příliš velký a příliš mocný, než aby jakákoli bojová operace mohla narušit neměnný řád, který v jeho útrobách panuje.

Kolem sedmnácté hodiny palubního času se piloti shromáždí ve velkém jednacím sále. Zde před zraky nejvyššího velení Lord Darth Vader, Temný pán ze Sithu, velitel vlajkové lodi a nejbližší císařův služebník, osobně vyznamená ty, kteří nejvíce přispěli k dalšímu vítězství Galaktické říše nad rebelií.

Velitel úspěšné letecké formace a komandér úderné jednotky, která obsadila základnu, mají tu čest osobně podat ruku Lordu Vaderovi.

Možná si teď přece jen dovolí prožít jisté emoce.

Hrdost a třeba i jakousi formu štěstí. Avšak jejich tváře zůstávají nehybné a neměnné. Stejně neproniknutelné, jako černá neosobní maska Lorda Vadera.

Odměřenými hlasy pronesou prosté: „Děkuji, pane!“

Slavnostnímu ceremoniálu přihlíží i skupiny nováčků. Pilotů a vojáků, kteří budou ještě dnes zařazeni do služby, aby vyplnili prázdná místa po těch, kteří za Galaktické impérium položili své životy. I oni mají šanci být těmi, kterým Říše vyjádří svou vděčnost.Executor, vlajková loď říšské flotily

čas: 18.00 – 22.00 hodin palubního času


V hodině, která zbývá do večeře, jsou nováčkům přidělena uvolněná místa v kajutách. Vybavení, které po slavnostním ceremoniálu nafasovali ve výstrojovém skladu, ukládají v předepsaném pořadí do vyhrazených boxů.

Pak noví piloti dostávají podrobné informace o lodi a rozmístění stanovišť životně důležitých pro jejich službu. Již zítra nastoupí ke své první bojové operaci.

Večeře se odbyde ve stejném duchu jako snídaně i oběd.

Po večeři následuje osobní volno. Několik služebně nejstarších pilotů je posláno, aby provedli nováčky po gigantické lodi a seznámili je s jejím pevně zavedeným řádem.

Zbývající piloti čas volna nevyužívají pro sebe, ale zase a jen k prohlubování znalostí a dovedností nutných k dokonalé službě Galaktickému impériu.

Nepíší dopisy domů, neprohlíží si rodinné snímky, nevzpomínají.

Nemají komu psát, nemají rodiny, nemají na koho vzpomínat. Jejich domovem je vlajková loď císařské flotily, neporazitelný Executor.


*     *     *


Dříve, než první směna pilotů přejde na noční režim, proběhne kontrola kajut a výstrojových boxů.

Následuje povinná večerní hygiena.

Přichází čas spánku. Pro piloty z první směny nastává noc.

Ukládají se do spánkových kójí.

Řídicí computer ztlumí osvětlení. Kajuty se ponoří do namodralého šera. Neuroemitory instalované do konstrukcí lůžek začnou vysílat spánkový signál.

Oči pilotů se zavírají.

Netrvá dlouho a všichni tvrdě spí.

V 6.00 palubního času procitnou do nového dne.

Možná bude jen dalším z řady. Stejně všední, jako ty předchozí. Možná jejich posledním.KONEC