wz


Fantastické příběhy:


Zde vám přináším příběhy na fenoménu Star Wars zcela nezávislé. Nejen Star Wars živ je člověk, a tak ne v každém vyprávění musí explodovat rovnou celé planety a blýskat světelné meče. Zaujmout nás přece může i příběh úplně jiný.

Noc splněných přání

[25.12.2013]


Večer co večer se slétali za oknem a tiše sledovali jednu ženu. Vyčerpaní věčností, sytili se pohodou a energií prýštící z nadcházejících svátků. Příběh o pracovité ženě a provinilých andělech a také o tom, jak nebezpečné může být vyslovit nahlas o vánocích své přání. Psáno pro Literární net Sůvička.

Křídla smrti

[10.11.2013]


Porušil zákaz, znesvětil hrob Božského krále. A i když on sám o tom přesvědčen není, egyptští bohové jsou opačného názoru. Příběh o prastarém obřadu a horečnaté noci, o šumění křídel a také o tom, jak neobvyklým suvenýrem vás mohou obdarovat egyptští bohové.

Duše bez těla

[03.06.2013]


Černočerná tma a podivné nic, osamělá duše ztracená ve víru zmatených pocitů. Krátký, a přece znepokojivý příběh o tom, co je po smrti, je-li vůbec něco ...
Psáno pro Literární net Sůvička.

Život po vánocích

[27.12.2012]


Kdysi dávno, jen jednomu z nich se podařilo vrátit. Aspoň tak se to říká. A těm ostatním nezbývá než doufat, že také oni budou mít štěstí. Nakonec, je to otázka víry. Příběh o staré legendě a marné naději i o tom, zda existuje život po vánocích. Psáno pro Literární net Sůvička.

Konec prázdnin

[21.12.2012]


Prázdniny končí, kamarádi se musí rozloučit. Ale rozchod přece nemusí být navždy. Příběh o dětské lásce, o malém chlapečkovi, který uměl čekat, a také o tom, co se skrývá za pruhy slunečního světla. Psáno pro Literární net Sůvička.

Zákon chrličů

[01.09.2012]


Jen o výjimečné noci, kdy úplněk připadne na den letního slunovratu, obživne jediný z tisíců chrličů, kteří po celém světě drží stráž na střechách katedrál. V onu tajemnou noc jen jeden z nich dostane šanci zlomit své prokletí.
Příběh psaný pro literární soutěž Letní povídka 2012, ve které obsadil 1. místo a získal i speciální cenu poroty.

Špína

[13.05.2012]


Vyrostla ve špíně, a proto ji nenáviděla. Utekla. Zařídila si vlastní život. Čistý a úhledný. Avšak špína se nikdy nevzdává. Příběh o mladé ženě posedlé čistotou, o černém vypaseném chuchvalci a také o tom, že každý je rád, když na jeho slova jednou dojde.

Únos Kory

[16.01.2012]


Jsou příběhy, které známe všichni. Snad, či právě proto je chceme vyprávět po svém. Povídka inspirovaná antickou bájí o únosu dívky jménem Kora, a také o tom, proč se střídá léto se zimou.
Psáno pro Literární net Sůvička.

Oberon nesmí zemřít

[20.06.2011]


Elfové jsou dávnou minulostí, jejich kosti se už před staletími obrátily v prach. Zůstali jen dva poslední. Mladá dívka a Oberon, starý král, který umírá. Příběh o snaze vzepřít se osudu, o tvrdohlavé elfce i o zdravotní sestře, která neluští křížovky. A také o tom, co potká svět, zemře-li král elfů Oberon.
Psáno pro literární soutěž Cena Karla Čapka 2011. Do nominací se povídka sice neprobojovala, ale i tak si myslím, že za přečtení přece jen stojí.
A nakonec - k mému velkému překvapení - vyšla v roce 2012 tiskem ve sborníku Kočas.

Neposlušný tulipán

[27.05.2011]


Nebyla dokonalá, stále dělala chyby. Ale už zítra se vše změní. Příběh o soukromé vzpouře a prodaných vzpomínkách, o pečlivě poskládaném nádobí i o tom, jak roste neposlušný tulipán.
Psáno pro literární soutěž AI 2051 aneb Jak bude vypadat svět ovlivněn umělou inteligencí za čtyřicet let? vyhlášenou časopisem Pevnost. Na kterém místě povídka skončila netuším. Přesto, ať vás pobaví.

Růže pro Alberta

[21.05.2011]


Tři roky uběhnou jako voda. Mihnou se rychleji než plamen zhasínající svíce. Nezbývá, než položit na hrob kytici bílých růží. Příběh o hlubokém žalu a podivném pohřbu, o půlnoční večeři a osamělém manželském páru. Psáno pro Literární net Sůvička a také pro jednu dámu, která mi tak trochu poskytla námět.

Hladový anděl

[17.04.2011]


Spal. Očička měl pevně zavřená, ale v jeho nitru dřímalo něco mnohem silnějšího než úder obrovitého gongu. Příběh o nočním hladu, roztomilém chlapečkovi a mrazivé předtuše. V soutěži "Noční dravci" pořádané Literárním netem Sůvička povídka obsadila 3. místo.

Když jde slunce spát

[03.02.2011]


Slunce pohaslo, svět se změnil. Ale co si s tím vším má počít malý bezmocný tvor, který vůbec netuší, co se to s jeho světem vlastně děje? Krátký příběh plný mrazu, tmy, samoty a smutku.

Kočičí svědomí

[07.11.2010]


Viděly, co vidět neměly. Uprostřed sychravé noci se nechtěně staly svědky vraždy. Rozhodly se učinit spravedlnosti zadost, vzít ji do vlastních tlapek. Příběh o telepatií nadaných kočkách i o tom, že žádný zločin nezůstane nepotrestán.
Ve čtenářské anketě pořádané v listopadu a v prosinci 2010 webovým magazínem "Vaše literatura" povídka obsadila 2. místo.

Zlomek věčnosti

[27.07.2010]


Setkali se na konci urputné války, uprostřed bílé pouště. Měli se zabít. Přesto mezi nimi vzniklo pevné pouto. Příběh o vzkříšení dívky s neobyčejnýma očima, o staré tramvaji i vesmírných bitvách. A také o tom, že čas – ať se děje co se děje – plyne neúnavně dál a když se dva perou, vždy je připraven v pozadí někdo třetí, kdo se nakonec směje.
Psáno pro literární soutěž Cena Karla Čapka 2010, kde příběh obsadil 3. místo. V kategorii "Novela" však dostává cenu jen první místo a můj příběh takové štěstí neměl. Přesto doufám, že vás zaujme.

Pod postelí

[21.07.2010]


Vím, že toto téma není nijak originální, ale – ruku na srdce – kdo z nás to nezažil? Ležíte v nočním šeru, přikrytí peřinou až po bradu a přitom víte, že nesmíte ani prstíček vystrčit. Vždyť něco číhá pod postelí.

Kruh

[11.05.2010]


Znepokojivá momentka z jízdy posledním nočním metrem. Letmý pohled na prázdné zastávky a unavené cestující, kteří nastoupili do vlaku, jenž nikdy nestaví.

Světla promenád

[24.03.2010]


Měsíc – souputníkem Země se nestal dobrovolně, ale časem si zvykl. Dokud nepřišli lidé a s nimi stroje, které se bolestivě zakously do jeho nitra. Rozhodl se vzpepřít osudu, přichystal Zemi strašlivou pomstu. Příběh o rozezleném Měsíci a osamělém muži, o nevšední dívce a tichém smíchu utopeném v slzách. A také o jedné dávno zapomenuté písničce.
Na Mistrovství ČR v amatérském tvůrčím psaní 2009 na téma "Měsíc" povídka obsadila 10. místo (ze třiceti).

Propast

[12.02.2010]


Krátký, přesto mrazivý příběh o chvíli vytržené z toku času, v níž se pod nohama mladé ženy otevřela bezedná propast. Možná v tom okamžiku zemřela, možná jen spatřila svou budoucnost, možná měla podivný sen za bílého dne.

Jako bájný Fénix

[14.11.2009]


Nesmrtelnost, jak lákavá představa. Ale byla by skutečná nesmrtelnost darem nebo prokletím? Příběh o dětských křivdách a nechtěném setkání, o mostu sebevrahů a marné touze po smrti. A také o tom, že dožít se konce světa příjemné rozhodně není.
Ve čtenářské anketě pořádané v říjnu 2009 webovým magazínem "Vaše literatura" povídka obsadila 2. místo.

Carlina volba

[05.10.2009]


Byl odsouzen k dvaceti letům vězení na samém konci vesmíru. Ale pak se mu naskytla příležitost, o jaké ani nesnil. Příběh o strachu a nesvobodě, pokažené vzpouře a podivné lásce. A také o tom, že andělská tvář andělskou duši ne vždy značí a dobro a zlo jsou pojmy až nepříjemně relativní.

Černý kocour

[18.09.2009]


Potkávali se každé ráno. On seděl na zídce, lízal si černou packu a ona ho přitom drbala za uchem. Den za dnem, týden za týdnem, dokud kolem neprojelo auto. Příběh o černém kocourovi a deštivém ránu, okázalé lhostejnosti a počtu životů, jimiž disponuje kočka.